021-22232907
6 جولای 2022

برای داشتن نرم افزار مدیریتی چه سیستمی مورد نیاز است؟

دسته بندی : مقالات

برای داشتن نرم افزار مدیریتی چه سیستمی مورد نیاز است؟

بهترین نرم افزار مدیریت پروژه رایگان در سال 2022 | بیلاود مارکتینگ

وقتی در مورد دارو و سلامت صحبت میکنیم، باید درک کنیم که زمان بسیار مهمه چون هر دقیقه یا ثانیه میتونه به قیمت جان یک نفر تمام بشه. قبل از اینکه پزشکان بتونن کار خودشون رو شروع کنن، اطلاعات زیادی باید بررسی و یادداشت بشه. اول از همه، اطلاعات شخصی بیمار، نام، نام خانوادگی و سن و غیره هستش. سپس باید سابقه پزشکی بیمار بررسی بشه. اینکه قبلاً چه داروهایی مصرف میکرده چه بیماری و یا آسیب هایی داشته. ساده ترین راه برای رد شدن از چنین فرآیندهایی ایجاد یک پایگاه داده سوابق پزشکی با تمام اطلاعات مورد نیاز هستش. نرم افزارهای پزشکی در سال های اخیر به یکی از اجزای اصلی صنعت مراقبت های بهداشتی تبدیل شدن. از مدیریت مطب گرفته تا صورت‌حساب پزشکی، زمان‌بندی بیمار و سایر گزینه ها. امروز ما در مورد نرم افزار مدیریتی پزشکی و چگونگی بهبود آن صحبت خواهیم کرد.

سیستم های مورد نیاز برای نرم افزار های پزشکی

نرم افزارهای پزشکی در راستای بهبود کمک های پزشکی عمل میکنن. این نرم افزارها نه تنها داده‌های مربوط به بیماران رو ذخیره میکنن، بلکه دارای ویژگی‌های متنوع دیگه ای از جمله صورتحساب های بیمه، سیستم برنامه ریزی قرار ملاقات و پشتیبانی هستن. مجموعه هایی که از این نرم افزارها برای پیشبرد کارشون استفاده میکنن شامل:

-بیمارستان ها جهت ثبت اطلاعات بیمار

-شرکت‌های بیمه جهت ردیابی صورت‌حساب‌ها و پرداخت‌های پزشکی بیمار

-بیماران جهت ارتباط با پزشکان، داروخانه ها و شرکت های بیمه.

نرم افزاهای مدیریت پزشکی علاوه بر کاربرپسند بودن، باید به احساس امنیت و نجات جان کاربران خود در هر کجای دنیا هستن، کمک کنه. مشکل اصلی این جاست که هر کدوم از این نرم افزارهای پزشکی بر روی یک کاربر خاص متمرکز شدن. بهترین راه حل میتونه ترکیب و بهینه سازی تمام خدمات باشه. یعنی تمام سیستم های مورد نیاز در یک محصول جمع آوری بشه. بیایید با هر یک از این سیستم ها آشنا بشیم.

 • سیستم مدیریت بیمارستانی (HMS)

سیستم مدیریت بیمارستانی به عنوان یک سیستم کاملا یکپارچه، قادر به مدیریت کل چرخه ی بیمارستان هستش. با کمک نرم افزار مطب، کادر پزشکی میتونن قرار ملاقات ها، برنامه پزشکان، بخش های بیمارستان، آزمایشگاه ها، داروخانه ها و همچنین سیستم پرونده الکترونیک سلامت رو برای بخش های بستری و سرپایی مدیریت کنن. تمام مراحل انجام شده در هر بخش از یک بیمارستان و آزمایشگاه ها سیستم مدیریت ردیابی میشن.

 • سیستم های پرونده الکترونیک سلامت (EHR)

سیستم پرونده الکترونیک سلامت، یک سیستم پیچیده است که داده های بیمار رو جمع آوری و ذخیره میکنه. این داده ها شامل اطلاعات شخصی، سابقه پزشکی (شامل آلرژی ها، روش ها، نسخه ها)، نتایج آزمایش های آزمایشگاهی و توصیه های پزشک هستش. توجه داشته باشید که دسترسی به سیستم محدوده، اما اطلاعات به سرعت در میان کارکنان پزشکی برای تشخیص واضح تر، درمان دقیق تر، یا فقط شفاف سازی اطلاعات شخصی به اشتراک گذاشته میشه. امروزه دو نوع سیستم پرونده الکترونیک وجود داره. اولیش سیستم پرونده پزشکی هستش که داده های بیمار رو در یک زمینه پزشکی خاص ذخیره میکنه. بیمارستان‌ها و درمانگاه ها به طور معمول از سیستم پرونده پزشکی برای برای ردیابی داده‌های بیمار در طول زمان و کمک به ایجاد برنامه‌های مراقبتی انتخاب میکنن. دومیش سیستم پرونده بیمار هستش که توسط مراکز بهداشتی درمانی برای ذخیره سازی داده های بیمار استفاده میشه.

 • نرم افزار مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی (LIMS)

برای مدیریت تمام عملکردهای یک آزمایشگاه، از جمله امکانات برای جمع آوری نمونه، مدیریت موجودی، توابع حسابداری، و تعامل نرم افزار با تجهیزات آزمایشگاهی استفاده میشه. یک سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی اتوماسیون کامل، کنترل کیفیت، نتایج بدون خطا رو تضمین میکنه. از جمع‌آوری نمونه تا نتایج، نمونه‌ها توسط نرم‌افزار ردیابی میشن، به این معنی که هر تکنسین آزمایشگاهی میدونه که در هر مرحله با نمونه چه کاری باید انجام بده، بنابراین با نرم افزار آزمایشگاه از هرگونه مشکل مدیریتی جلوگیری میشه.

 • نرم افزار تصویربرداری و تجسم پزشکی

سیستم‌های تصویربرداری رادیولوژیست‌ها رو قادر میسازه تا تعداد زیادی از تصاویر پزشکی رو پردازش کنن. این نرم افزار به تجسم دقیق انواع تصاویر (CT، PET، MRI و غیره) کمک و ارزیابی صحیح وضعیت سلامتی بیمار رو آسون تر میکنه. چنین نرم افزارهایی تمام فرمت های داده، از جمله DICOM، MINC، TIFF، و JPEG، PNG، RAW رو پشتیبانی و تجزیه و تحلیل میکنن. این سیستم به پزشکان اجازه میده تا روی مسائلی که نیاز به توجه فوری دارن، تمرکز کنن.

 • پزشکی از راه دور

فناوری پزشکی از راه دور، امکان مشاوره آنلاین با کارکنان پزشکی رو از طریق برنامه های کاربردی وب و موبایل فراهم میکنه. تقاضا برای این فناوری در طول همه‌گیری COVID-19 افزایش پیدا کرده، زمانی که شبکه‌های مراقبت‌های بهداشتی عادی مختل شده بودن و بسیاری از مردم نمیتونستن برای ملاقات‌های حضوری به مراکز درمانی مراجعه کنن. خدمات پزشکی از راه دور عملکردهای خیلی زیادی رو در یک پلتفرم ارائه میدن. به عنوان مثال، کنفرانس ویدیویی درون برنامه‌ای، انتقال فایل (نتایج آزمایش، اسناد، تصاویر)، گزینه‌های پرداخت، و موارد دیگر.

 • نرم افزار صورتحساب

نرم افزار صورت‌حساب پزشکی امکان مدیریت اسناد و فاکتورها، پیگیری تمام صورت‌حساب‌های مرکز پزشکی و انجام تمام تراکنش‌های مالی رو میده. نرم افزار صورتحساب پزشکی ممکنه بخشی جدایی ناپذیر از سیستم مدیریت بیمارستان باشه، اما هنوز بسیاری از کلینیک ها ترجیح میدن که اون رو به عنوان یک سیستم مستقل داشته باشن.

Uniview - Ajouter l'enregistreur et le logiciel EzStation au clavier UV-KB-1100 – Visiotech

برای سازمان دهی کلینیک نرم افزار بهتر است یا روش های سنتی؟

هنگامی که یک بیمارستان یا کلینیک رو اداره میکنید، باید چندین فرآیند رو مدیریت کنید. ارسال نسخه به تامین اجتماعی ثبت نام بیمار، زمان بندی و صورتحساب تنها تعدادی از آنهاست. رویکرد سنتی مبتنی بر کاغذ برای نگهداری مدارک پزشکی، امکان به روزرسانی وجود نداره. به علاوه، احتمال اشتباه و خطا فوق العاده زیاده. امرزه نرم افزارهای مدرن پیشرفته تری طراحی شدن که حجم زیادی از اطلاعات بالینی، عملیاتی و مالی رو جمع آوری و یکپارچه میکنن. خوندن رو ادامه بدید تا با مزایای سازمان دهی کلینیک با نرم افزار بیشتر آشنا بشید.

-کارکنان اداری یکی از محرک های مهم هزینه های بالای کلینیک هستن. خودکارسازی فرآیندهای معمول مثل مدیریت بیماران به کلینیک های پزشکی و بیمارستان ها کمک میکنه تا هزینه های اداری به حداقل برسه. این کار رو با کاهش کارکنان انجام میشه و به آنها این امکان رو میده که از ساعات کاری خود نهایت استفاده رو ببرن.

-گزارش‌های اطلاعات بیمه، گزارش‌های حواله و گزارش‌های مشاوره رو به‌صورت دیجیتالی مکان‌یابی و پردازش میکنید و زمان صرف شده رو به شدت کاهش میدید. این کار به تسریع کل فرآیند رسیدگی از ارسال تا ترخیص کمک میکنه.

-مدیریت فرآیند خودکار با کمک نرم افزار، بسیاری از وظایف اداری رو ساده و استاندارد میکنه به طوری که کارکنان بیشتر وقت شون رو بر روی مراقبت از بیمار تمرکز میکنن.

-کارایی، دقت و خطاهای کمتر به طور مستقیم به سود تسهیلات مرتبط میشه. با وجود نرم‌افزار مدیریتی، کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها میتونن ظرفیت بیماران رو افزایش بدن و در عین حال مراقبت‌های با کیفیت رو ارائه بدن. بیماران بیشتر به معنای سود بیشتر هستش.

– آیا زمانی رو به یاد دارید که نمودارها در پرونده در زیرزمین بیمارستان قرار داشتن؟ خوشبختانه اون روزها پشت سر ماست. نرم‌افزار مدیریت مطب، ماژول‌های نمودار رو ارائه میده تا داده‌های بیمار، قرار ملاقات‌ها و اطلاعات صورت‌حساب رو در یک فایل دیجیتالی نگهداری بشه. قابلیت ذخیره سازی دیجیتال باعث صرفه جویی در فضای یک دفتر میشه.

تسریع در مدیریت با نرم افزار

هنگامی که شما مسئول اجرای یک مطب پزشکی هستید، بسیار مهمه که مراقب همه فرآیندهای مطب، به ویژه بخش مدارک باشید. هر چه بتونید اتوماسیون بیشتری رو در گردش کار خود بسازید، تیم شما سریع‌تر میتونه کار کنه و احتمالاً خطاهای کمتری هم خواهد داشت که این کار به کمک نرم افزار امکان پذیره. به چه شکل؟ در ادامه به شما خواهیم گفت.

 • بررسی صلاحیت و وضعیت بیمه بیماران

یکی از جنبه‌های مهم فرآیند مدیریت مطب، تأیید واجد شرایط بودن و وضعیت بیمه هر بیماره. با نرم افزار مدیریت، تیم شما میتونه از طریق اینترنت با استفاده از یک سیستم ایمن و قابل اعتماد به این اطلاعات دسترسی داشته باشه که نتایج رو بسیار سریعتر از زمانی که مجبور باشید به درخواست ها یا تماس های تلفنی و یا فکس متوسل بشید، ارائه میده. شما پاسخ های فوری در مورد بیماران و بیمه آنها دریافت خواهید کرد، که باعث میشه بیماران زمان کمتری در اتاق انتظار صرف کنن.

 • صورتحساب خودکار

از نرم افزار مدیریت برای دستیابی به ظرفیت صورتحساب خودکار در سازمان خود استفاده کنید. این نوع برنامه از تبادل الکترونیکی داده یا EDI برای تسهیل ارسال مدارک الکترونیکی استفاده میکنه. این نرم افزار از رد شدن مدارک دارای اشتباه تایپی از سوی شرکت بیمه جلوگیری میکنه. کارکنان شما همچنین میتونن قبل از اینکه داده‌ها به نهاد بیمه برسن، به سرعت اصلاحات لازم رو انجام بدن.

 • مدارک بیشتر ارسال کنید

اگه تحت یک سیستم مبتنی بر کاغذ برای پردازش مدارک کار میکردید، ممکنه طبیعی باشه که مدارک رو هفته ای یه بار دسته‌بندی و بعد ارسال کنید. این امر باعث تاخیر قابل توجهی در روند رسیدگی به مطالبات میشد. با استفاده از نرم افزار مدیریت، سازمان پزشکی شما میتونه به راحتی مدارک رو با دفعات بیشتری ارسال کنه.

 • حذف یا کاهش کاغذبازی

هنگامی که شما به سمت نرم افزار برای مدیریت مطب پزشکی میرید، بسته به نحوه تنظیم مطب شما، یا به طور چشمگیری کاغذبازی رو کاهش میدید یا به طور کامل حذف میکنید. با حذف کاغذ بازی و مازاد بر آن، در زمان قابل توجهی برای بیمار و کارکنان خود صرفه جویی میکنید، که به این معنیه، روند کارها با سرعت بیشتری انجام میشه. اگه سازمان شما هنوز از یک سیستم مبتنی بر کاغذ برای پردازش بیماران و رسیدگی به صورت‌حساب و بیمه استفاده میکنه، کافیه از نرم‌افزار مدیریت برای بهبود کارایی و تسریع در روند مطالبات استفاده کنید. در نظر بگیرید که رقبای شما حتما از نرم افزار مدیریت مطب استفاده میکنن. با استفاده از نرم افزار جهت بهبود گردش کار در سازمان، مزیت رقابتی خود رو حفظ کنید.

معرفی چند نرم افزار مدیریتی

 • نرم افزار مطب همیار طب: یک سیستم نرم افزاری هست که برای فعالیت های مستقل و تخصص های پزشکی طراحی شده. تمام سازمان های بهداشتی از جمله مطب، دندانپزشکی و مرکز بهداشت از این نرم افزار خاص برای ایجاد روابط با بیماران و در عین حال ارائه بالاترین کیفیت مراقبت استفاده میکنن. طیف گسترده ای از کلینیک های تخصصی از این سیستم برای رسیدگی به عملیات روزانه مثل برنامه ریزی، مدیریت مدارک، صورتحساب و پرداخت، مدیریت درآمد و موارد دیگر استفاده میکنن.
 • نرم افزار مطب پزشکان آسان طب: برای کمک به سازمان های بهداشتی در مدیریت وظایف بالینی و اداری خود طراحی شده است. با ویژگی‌هایی مثل زمان‌بندی، تجویز، صدور صورت‌حساب و موارد دیگر، گردش کار رو بسیار ساده کرده و اطلاعات پزشکی رو به صورت آنلاین ارائه میکنه .این به متخصصان مراقبت های بهداشتی اجازه میده تا زمان بیشتری رو صرف تمرکز بر روی بیماران و برقراری ارتباط با آنها کنن.
 • نرم افزار مطب نوین: روش‌های تخصصی رو برای خودکارسازی و ساده‌سازی فرآیندها و گردش‌های کاری اداری امکان ‌پذیر میکنه. هدف آن افزایش بهره وری و درآمد در حین رعایت قوانین برای افزایش تجربه بیمار است. از ویژگی های کلیدی این نرم افزار میتوان به مشاهده سریع پرونده ی بیمار و ثبت روند درمان اشاره کرد.
 • نرم افزا مطب بقراط: این نرم افزار توسط کلینیک‌های سرپایی، مراکز بهداشتی و بیمارستان‌های بزرگ‌تر برای ساده‌سازی عملیات برای درآمد بیشتر و افزایش کیفیت مراقبت‌های بهداشتی استفاده میشه. این نرم افزار سیستم EHR، مدیریت چرخه درآمد، رمزگذاری داده ها، پورتال بیمار، سلامت از راه دور و موارد دیگه رو ارائه میده. همچنین به پزشکان اجازه میده که وضیت مالی مطب رو به صورت نموداری و جدولی دسترسی داشته باشن.

خلاصه

نرم افزارهای مدیریت مطب، استانداردهای جدیدی رو برای برتری در مراقبت از بیمار تعیین میکنن. با نرم افزار مدیریتی، کارکنان شما میتونن با ارائه دهندگان بیمه بسیار سریعتر از زمانی که مجبور باشن به فکس و تماس های تلفنی اعتماد کنن، ارتباط برقرار کنن. همچنین نرم افزار اشتباهات تایپی و سایر خطاهای وارد کردن داده ها رو به شدت کاهش میده. امروزه برنامه هایی مثل همیار طب، پزشکان آسان طب، مطب نوین و مطب بقراط برای مطابقت با انواع نیازهای مطب پزشکی در دسترس هستن. امیدواریم با بهره گیری از نرم افزار مدیریتی، در سفر خود برای مراقبت بهتر از بیمار موفق باشید!

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار
نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

امکان ارسال آنلاین نسخ بیمه

امکان ارسال آنلاین نسخ بیمه

ما را دنبال کنید

دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر

دریافت مشاوره رایگان