021-22232907
اکتبر 21, 2017

راه های پیشگیری از سرماخوردگی

دسته بندی : اخبار پزشکی

سرماخوردگی یک عفونت ویروسی مسری است که راه های تنفسی فوقانی را آلوده نموده و باعث تحریک و ترشح در راه های هوایی می شود. خشکی هوا در فصول سردسال یعنی پاییز و زمستان، با خشک کردن راه های تنفسی در بینی باعث می شود ویروس ها و باکتریهای بیشتری وارد بدن ما شوند و در نتیجه میزان ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا زیاد می شود.

 

ویروس‌های سرماخوردگی پس از ورود به بدن در مخاط دستگاههای تنفسی ایجاد بیماری کرده و همراه با ترشحات دستگاه تنفسی از فردی به فرد دیگر قابل انتقال است. گرفتگی بینی، سرفه، گلودرد، بی حالی، خستگی، بیتابی، بی اشتهایی، گاها ریزش اشک و التهاب از علائم عمده آن است. برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا بهتر است سطح ایمنی بدن افزایش یابد.

 

شستن دست‌ ها:
بیشتر ویروس های سرماخوردگی از طریق تماس مستقیم منتشر می شوند. میکروب‌ها می توانند برای ساعت ها و در بعضی موارد هفته ها زنده باقی مانده و سپس به فرد بعدی که آن اشیاء را لمس می کند منتقل شود . بنابراین باید دستهای خود را مکرراً بشوئید.

 

مصرف مایعات:
 آب سیستم بدن شما را شستشو داده و باعث خروج سموم از بدن شما می شود. افراد سرماخورده باید مایعات گرم زیاد بنوشند.

 

مصرف ویتامین A:
جگر، کره و تخم ‌مرغ از منابع غنی ویتامین A هستند.هویج، انبه، سیب‌ زمینی، زردآلو، کدو حلوایی و سبزیجات سبز تیره نیز تامین ‌کننده “بتا کاروتن” هستند که در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود.

 

مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ :
ماهی قباد، قزل‌آلا، ماهی‌های روغنی، دانه کدو حلوایی و روغن شاه دانه که غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند را مصرف کنند. همچنین دانه کنجد و آفتابگردان، غنی از اسیدهای چرب امگا ۶ هستند که این اسیدهای چرب در مبارزه علیه عفونت‌های سرماخوردگی، به سلول‌های دستگاه تنفسی کمک می‌کنند.

 

ورزش های ایروبیک:
این ورزش ها باعث افزایش سلولهای مقابله کننده با ویروس در بدن می شود .

 

مصرف میوه و سبزیجات:
میوه و سبزیجات سبز تیره، قرمز و زرد مانند اسفناج، کاهو، هویج، گوجه فرنگی، سیر و … مصرف کنید. آب پرتقال هرچه تازه تر باشد ویتامین C بیشتری دارد و طول مدت درمان را کوتاهتر می کند.

 

ماست بخورید:
باکتری های مفید موجود در ماست باعث تحریک تولید مواد سیستم ایمنی شده که با بیماری مبارزه می کند .

 

غرغره کردن نمک:
این کار باعث مرطوب شدن گلو و بهبودی موقت می شود.

 

یخ و نوشیدنیهای خنک ممنوع:
استفاده از یخ در نوشیدنیها یا مصرف نوشیدنیهایی که خیلی سرد هستند باید به حداقل برسد. بعد از استفاده از این نوشیدنیها، احتمال بروز گلودرد یا علائم سرماخورگی بسیار زیاد می‌شود‌. زیرا تجمع اخلاط غلیظ در دستگاه گوارش اتفاق می‌افتد و پس‌زدن بخارات به قسمتهای بالایی ریه و سینوسها می‌تواند باعث بروز علائم سرماخوردگی شود.  ‌

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار
پیاده سازی سامانه پرونده الکترونیک سلامت ایران

پیاده سازی سامانه پرونده الکترونیک سلامت ایران

نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

کنگره پیشگیری و درمان چاقی

کنگره پیشگیری و درمان چاقی

ما را دنبال کنید

دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر

دریافت مشاوره رایگان