021-22232907
ژوئن 20, 2017

واریس و درمان آن

دسته بندی : اخبار پزشکی

واریس بیماری است كه در طی آن دیواره ی وریدها(سیاهرگ ها) دچار تورم و برآمدگی پیاز مانند می‌شوند. این مشكل به طور عمده در دیواره ی وریدهای قسمت تحتانی ساق پا دیده می‌شود. علامت اصلی این بیماری درد و تورم خفیف در قوزك پا و بد منظره شدن ناحیه مبتلا به واریس است. سياهرگ‌هاي واريسي، سياهرگ‌هاي پيچداری هستند که در نزديک سطح پوست تشکيل مي‌شوند. واریس می‌تواند منجر به كاهش تامین مواد مغذی برای پوست و ماهیچه شود و در نتیجه قانقاریا و زخم ایجاد كند. هر گونه فشار مضاعف به وریدها می تواند باعث آسیب به دیواره آنها و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی وریدها شود. یبوست و افزایش فشار در لوله گوارش با ایجاد فشار مضاعف می تواند منجر به بروز واریس شود. چاقی و اضافه وزن از علل بروز واریس است و کاهش وزن کمک شایانی به بهبود واریس می کند.

درمان واریس:
اسکلروتراپي: ماده محلولي که سياهرگ‌ها را زخمي مي‌کند به داخل سياهرگ‌هاي واريسي کوچک يا متوسط تزريق مي‌شود. فرآيند تشکيل بافت در محل زخم، سياهرگ‌هاي گشاد را مي بندد و خون آنها به سياهرگ‌هاي سالم جريان مي يابد.

برداشت سرپايي سياهرگ‌ها: در اين روش سياهرگ‌هاي واريسي کوچک با ايجاد تعدادي سوراخ کوچک در پوست برداشته مي‌شوند.

جراحي ليزري: سياهرگ‌هاي واريسي کوچکتر با استفاده از ليزر بسته مي‌شوند.
مواد غذایی مفید در واریس:
مصرف غلات سبوس دار، نان سبوس‌دار، ماکارونی و برنج مدفوع را حجیم كرده و آب را در خود نگه می‌دارند، در نتیجه مدفوع حاصل، نرم‌تر و بزرگ‌تر بوده و آسان‌تر از دستگاه گوارش عبور می‌كند. بدین ترتیب فشار كمتری به وریدهای پا وارد می‌شود. مركبات مانند پرتقال  و گریپ فروت همچنین شاتوت، توت فرنگی، فلفل دلمه ای و انواع سبزیجات دارای برگ سبز برای حفظ استحكام كلاژن ضروری است.عدم استفاده از این مواد غذایی در رژیم غذایی منجر به پارگی وریدهای كوچك و بدتر شدن واریس وریدها می‌شود. مغزها، دانه ها و ماهی  های روغنی حاوی اسید های چرب ضروری هستند كه مصرف مقداری از این غذاها به طور روزانه برای كمك به استحكام دیواره وریدها ضروری است. نوشیدن آب و دیگر مایعات در فواصل زمانی مشخص و در طی روز به پیشگیری و بهبود واریس کمک می کند. مصرف میوه های خشک برای مثال آلو خشک، توت و انجیر خشک و برگه زردآلو به همراه ژله تشکیل شده در آب می تواند برای رفع یبوست و در نتیجه پیشگیری از واریس مفید واقع شود. کاهش مصرف نمک در غذاها، پرهیز از غذاهای آماده و فراوری شده مثل کنسروها، ترشیجات و سوسیس و کالباس و محدود کردن مصرف گوشت قرمز می تواند به کم شدن ورم و تجمع مایع در بدن کمک کند.
مواد غذایی مضر در واریس:
كره، مارگارین، روغن‌ها، كیك، شیرینی، شكلات، پای و بیسكویت سرشار از چربی بوده و تامین كننده مقدار زیادی انرژی هستند كه احتمال افزایش وزن و واریس وریدی را افزایش می‌دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار
پیاده سازی سامانه پرونده الکترونیک سلامت ایران

پیاده سازی سامانه پرونده الکترونیک سلامت ایران

کنگره فصلی پزشکان عمومی

کنگره فصلی پزشکان عمومی

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

ما را دنبال کنید

دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر

دریافت مشاوره رایگان