021-22232907
اکتبر 23, 2017

لوبیای سویا و خواص باورنکردنی آن

دسته بندی : اخبار پزشکی

سویا گیاهی است یكساله دارای ساقه پرشاخه، برگهای آن بیضی، نوك تیز و سبز رنگ می باشد.  میوه آن شبیه لوبیا است كه در هر غلاف آن سه تا پنج دانه جدا از یكدیگر وجود دارد. رنگ دانه سویا بر حسب انواع مختلف متفاوت است و برنگهای زرد، سفید،‌ سیاه، خاكستری و خالدار دیده می شود .دانه سویا به بزرگی یك نخود كمی مسطح و گرد است.

 

لوبیای سویا یکی از مواد غذایی گروه حبوبات است که جز اصلی رژیم غذایی آسیایی است. سویا همچنین حاوی مقادیر بالایی از مواد معدنی مخصوصاً کلسیم، آهن و روی است. لوبیای سویا فاقد کلسترول است و حاوی امگا ۳ می باشد. سویا از نظر  ویتامین های گروه B  بسیار غنی است و دارای مقداری ویتامین های C,D,E,K  و كمی كاروتن می باشد. همچنین در سویا كلروفیل و آنتی بیوتیكی بنام كاناوالین یافت می شود.

 

فرآورده های سویا زیاد است و بسته به نوع سلیقه می توانید از آنها استفاده كنید مانند شیر سویا، شیر بریده سویا، ‌بلغور سویا، سویای بو داده،‌ پروتیئن سویا، سس سویا، سویای تخمیر شده، ‌جوانه سویا و غیره

 

خواص لوبیای سویا:
نان سویا برای مبتلایان به بیماری قند بسیار مناسب است زیرا اولاً ارزش غذایی زیادی دارد ثانیا مواد نشاسته ای كه تبدیل به قند می شود در آن كم است .فرآورده های سویا برای پیشگیری از سرطان مفید است. سویا مقدار تری گلیسیرین خون را پائین می آورد. سویا منبع غنی هورمون استروژن است بنابراین می توان جانشین هورمونهای مصنوعی در دوران یائسگی باشد.

 

سویا ماده غذایی که کم‌کالری و کم‌چرب می باشد و بسیار پرفیبر و پرپروتئین است. پوکی استخوان هم یک بیماری شدیداً وابسته به تغییرات هورمونی است. فیتواسترژن‌ها یا همان استروژن‌های گیاهی موجود در سویا با ورود به بدن به دلیل شباهت ساختمانی که با استروژن‌های طبیعی دارند می‌توانند به گیرنده‌های استروژنی در بدن متصل شده و همان تأثیرات را بر بدن بگذارند. یکی از این تاثیران استروژن در بدن افزایش جذب کلسیم و تقویت فعالیت سلول‌های استخوان‌ساز است.

 

محتوای بالای چربی خوب یا همان چربی‌های غیراشباع و امگا ۳ در لوبیای سویا آن را به یک ماده غذایی موثر در کاهش چربی خون، تنظیم فشارخون و نیز بهبود وضعیت عملکرد قلبی و عروقی تبدیل کرده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار
پیاده سازی سامانه پرونده الکترونیک سلامت ایران

پیاده سازی سامانه پرونده الکترونیک سلامت ایران

امکان ارسال آنلاین نسخ بیمه

امکان ارسال آنلاین نسخ بیمه

کنگره فصلی پزشکان عمومی

کنگره فصلی پزشکان عمومی

ما را دنبال کنید

دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر

دریافت مشاوره رایگان