021-22232907
مارس 29, 2018

نکات تغذیه ای در ایام نوروز

دسته بندی : اخبار پزشکی

معمولاً در تعطیلات عید، تحرک و فعالیت جسمی آشکارا کاهش می یابد؛ زیرا بیشتر وقتِ افراد، به دید و بازدید و شرکت در مهمانی ها و یا در مسافرت سپری می شود. کم تحرکی، به خصوص اگر با پرخوری یا بدخوری همراه باشد، می تواند اختلال های زیادی در بدن انسان ایجاد کند.
روزانه حداقل ۳ وعده غذایی اصلی( صبحانه ناهار و شام) را مصرف کنید. بخصوص صبحانه که انرژِی لازم برای شروع فعالیت های روزانه شما را تأمین می کند.

در تعطیلات سال نو مصرف انواع شیرینی، شکلات، گز، سوهان، پشمک، آجیل و خشکبار  افزایش پیدا می کند. شیرینی ها به علت دارا بودن قند زیاد، جزء مواد پر کالری بوده و افراط در مصرف آنها موجب افزایش وزن  و چاقی می شوداز مصرف زیاد شیرینی، شکلات و کاکائو خودداری کنید. شیرینی جات بعلت کالری بالا، باعث احساس سیری می شوند، در نتیجه اشتهای کافی برای خوردن غذای اصلی خود را نخواهید داشت.

 

سعی کنید روزانه حداقل ۸ لیوان  آب  بنوشید، تا هم دستگاه گوارشی شما به درستی کار کند و هم سلامتی پوستتان تأمین شود.
اگر به مسافرت می روید، سعی کنید غذای بیرون را خیلی کم مصرف کنید و از مصرف چیپس و پفک  و تخمه ی زیاد در راه سفر خودداری کنید.

 

انواع مغزها و آجیل  که شامل بادام، پسته، فندق، تخمه، بادام زمینی، بادام هندی و گردو می باشند، حاوی ارزش تغذیه ای بالایی هستند و مصرف متعادل آنها برای سلامت مفید است. مغزها به علت داشتن چربی زیاد، بسیار پرکالری هستند و برای افراد لاغر  و کسانی که نیاز به افزایش وزن دارند، مفید است.

در ایام نوروز به علت تغییر در برنامه روزانه، مصرف سبزی  و سالاد کاهش می یابد. انواع سبزی ها نیز از نظر فیبر غذایی غنی هستند. فیبر موجود در سبزی ها و میوه ها از ابتلا به سرطان  پیشگیری می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار
کنگره فصلی پزشکان عمومی

کنگره فصلی پزشکان عمومی

امکان ارسال آنلاین نسخ بیمه

امکان ارسال آنلاین نسخ بیمه

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

ما را دنبال کنید

دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر

دریافت مشاوره رایگان