021-22232907
مارس 29, 2018

نکات تغذیه ای در ایام نوروز

دسته بندی : اخبار پزشکی

معمولاً در تعطیلات عید، تحرک و فعالیت جسمی آشکارا کاهش می یابد؛ زیرا بیشتر وقتِ افراد، به دید و بازدید و شرکت در مهمانی ها و یا در مسافرت سپری می شود. کم تحرکی، به خصوص اگر با پرخوری یا بدخوری همراه باشد، می تواند اختلال های زیادی در بدن انسان ایجاد کند.
روزانه حداقل ۳ وعده غذایی اصلی( صبحانه ناهار و شام) را مصرف کنید. بخصوص صبحانه که انرژِی لازم برای شروع فعالیت های روزانه شما را تأمین می کند.

در تعطیلات سال نو مصرف انواع شیرینی، شکلات، گز، سوهان، پشمک، آجیل و خشکبار  افزایش پیدا می کند. شیرینی ها به علت دارا بودن قند زیاد، جزء مواد پر کالری بوده و افراط در مصرف آنها موجب افزایش وزن  و چاقی می شوداز مصرف زیاد شیرینی، شکلات و کاکائو خودداری کنید. شیرینی جات بعلت کالری بالا، باعث احساس سیری می شوند، در نتیجه اشتهای کافی برای خوردن غذای اصلی خود را نخواهید داشت.

 

سعی کنید روزانه حداقل ۸ لیوان  آب  بنوشید، تا هم دستگاه گوارشی شما به درستی کار کند و هم سلامتی پوستتان تأمین شود.
اگر به مسافرت می روید، سعی کنید غذای بیرون را خیلی کم مصرف کنید و از مصرف چیپس و پفک  و تخمه ی زیاد در راه سفر خودداری کنید.

 

انواع مغزها و آجیل  که شامل بادام، پسته، فندق، تخمه، بادام زمینی، بادام هندی و گردو می باشند، حاوی ارزش تغذیه ای بالایی هستند و مصرف متعادل آنها برای سلامت مفید است. مغزها به علت داشتن چربی زیاد، بسیار پرکالری هستند و برای افراد لاغر  و کسانی که نیاز به افزایش وزن دارند، مفید است.

در ایام نوروز به علت تغییر در برنامه روزانه، مصرف سبزی  و سالاد کاهش می یابد. انواع سبزی ها نیز از نظر فیبر غذایی غنی هستند. فیبر موجود در سبزی ها و میوه ها از ابتلا به سرطان  پیشگیری می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار
کنگره پیشگیری و درمان چاقی

کنگره پیشگیری و درمان چاقی

هشتمین کنگره مکمل های غذایی و رژیمی

هشتمین کنگره مکمل های غذایی و رژیمی

امکان ارسال آنلاین نسخ بیمه

امکان ارسال آنلاین نسخ بیمه

ما را دنبال کنید

دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر

دریافت مشاوره رایگان