021-22232907
دسامبر 19, 2017

توصیه های تغذیه ای در شب یلدا

دسته بندی : اخبار پزشکی

شب یلدا یكی از زیباترین یادگاری‌های گذشتگان ایرانیان است. مردم آخرین شب پاییز و درازترین شب سال، تا سپیده دم بیدار مانده و در كنار یكدیگر خوراكی‌های متنوع از تخمه و آجیل و شیرینی تا انواع میوه‌ها و … را میل می کردند.

 

هندوانه:
هندوانه به دلیل برخورداری از فیبر زیاد و همچنین ماده رنگی موجود در آن بسیار برای بدن مفید می باشد. افراد دیابتی بهتر است قسمت‌هایی از هندوانه که کم شیرین است و به پوست هندوانه نزدیک تر است را انتخاب کنند و از برگه آلو و آلو خشک به‌جای توت خشک و کشمش استفاده کنند.
 
انار:

انار از جمله میوه‌هایی است كه از ویتامین و مواد معدنی سرشار برخوردار بوده و برای سلامت انسان بسیار مفید است. در صورت استفاده از آب به مقدار كافی، انار می‌تواند در پیشگیری از یبوست بسیار موثر باشد. انار خواص ضدویروسی، ضد باکتریایی، ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی داشته است. انار حاوی ویتامین ث نیز هست. عصاره انار باعث کاهش فشار خون شده است.

 

آجیل:

مصرف انواع مغزها و چربی موجود در آنها بسیار مفید است. مغزدانه ها بدلیل دارا بودن اسیدهای چرب مناسب و فاکتورهایی چون فیتواسترو‍ژنها اثرات بسیار خوبی بر روی سلامت افراد دارند. از طرف دیگر مصرف آجیل در افراد در معرض افزایش وزن، باعث چاقی می‌شود. همچنین مصرف آجیل نمك‌دار به ویژه به مقدار زیاد توصیه نمی‌شود. مغزهای گیاهی خام دارای اسید چرب غیر اشباع شده اند به همین دلیل بیماران دیابتی می توانند از این نوع آجیل ها استفاده کنند.

به جای تنقلاتی مثل چیپس، پفک و لواشک از آجیل‌ها و مغزهای کم نمک و بوداده نشده استفاده شود و از مصرف آجیل‌های با رنگ مصنوعی خودداری شود. در این شب باید یک ساعت و نیم بعد از شام آجیل و میوه مصرف کنید و به هیچ وجه هندوانه و آجیل را همزمان نخورید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار
حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

مهار استرس در یک دقیقه

مهار استرس در یک دقیقه

نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

ما را دنبال کنید

دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر

دریافت مشاوره رایگان