021-22232907
آگوست 19, 2017

تغذیه بعد از ورزش

دسته بندی : اخبار پزشکی

پس از انجام یک ورزش سخت، بدن نیاز دارد که سوخت از دست داده را مجدداً به آن برسانید. ورزش و فعالیت های بدنی سبب سوزانده شدن ذخایر گلیکوژن در بدن میشود. هدف از داشتن رژیم غذایی مناسب بلافاصله پس از ورزش، احیای ذخایر سوختی در بدن و بازسازی بافت ماهیچه ای آسیب دیده می باشد. اگر بلافاصله پس از ورزش، سوخت لازم را به بدن نرسانید و بدن برای مدت طولانی گرسنه نگه داشته شود احساس سستی و کسالت خواهید کرد، اما با سوخت رسانی به موقع و سریع، بدن خیلی سریع تر احیا شده و سر حال می گردد.

 

مواد غذایی مانند انواع میوه های تازه، انواع سالاد ها و سوپ به علت دارا بودن آب فراوان و همچنین برخی مواد غذایی فیبردار مانند خوراک لوبیا و یا عدس و برخی غذا ها مانند انواع پوره ها و سیب زمینی می توانند در برطرف کردن احساس گرسنگی و سیر نگه داشتن مفید باشند.
بلافاصله پس از اتمام ورزش مایعات بنوشید. در این صورت از بروز کم آبی پس از ورزش نیز جلوگیری می شود. اگر پس از ورزش به میزان کافی مایعات ننوشید احساس سستی و بی حالی و در برخی مواقع به سردرد و حالت تهوع دچار می شوید.

 

برای پر کردن ذخایر گلیکوژن از دست رفته بدن ، باید پس از ورزش از مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات استفاده کنید. استفاده از مواد غذایی ترکیب پروتئین و کربوهیدرات می تواند تا حد زیادی از دردناک شدن ماهیچه ها پس از ورزش جلوگیری میکند.

 

استفاده از بیسکویت ها و یا کاکائو های مغزدار (گردو، بادام ، …) که حاوی کربوهیدرات و پروتئین بوده و می توانند به عنوان یک ماده غذایی بلافاصله پس از ورزش مورد استفاده قرار گیرند.

 

خوردن یک مشت از میوه های خشک شده و یا انواع مغز ها، میوه های خشک نه تنها حاوی کربوهیدرات بلکه دارای انواع ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدانها و فیبر می باشند، همچنین انواع مغز ها حاوی چربی (چربی های غیر اشباع و سالم ) های مورد نیاز بدن نیز می باشند.

 

حلیم و یا حریره و فرنی که با شیر تهیه شده اند می تواند کربوهیدرات، پروتئین و انواع ویتامین های B و آهن و فیبر مورد نیاز بدن را تأمین کند.

 

مصرف شیر کاکائو می تواند توانایی بدن را در انجام تمرین ورزشی بالا ببرد زیرا شیر کاکائو حاوی ترکیب مناسبی از کربوهیدرات و پروتئین می باشد و می تواند سوخت مناسبی برای ماهیچه های خسته از ورزش باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار
مهار استرس در یک دقیقه

مهار استرس در یک دقیقه

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

ما را دنبال کنید

دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر

دریافت مشاوره رایگان