021-22232907
آگوست 12, 2017

میگرن و درمان آن

دسته بندی : اخبار پزشکی

واژه ميگرن از لفظ يونانيHemicrain( به معني” نيمي از سر”) گرفته شده است كه خود اين كلمه ريشه در زبان مصري دارد. ميگرن، نوعي اختلال سردرد است كه با تركيب متنوعي از تغييرات عصبي و گوارشي مشخص مي شود. درد ميگرن اغلب اوقات به صورت درد ضربان دار يك طرفه است كه ابتدا خفيف است و كم كم شديد مي شود. دردهاي ميگرني در همه موارد با بي اشتهايي و تهوع و گاهي اوقات با استفراغ همراه هستند. میگرن یک سردرد شایع است که در خانم ها بیشتر دیده می شود.

 

علائم میگرن:
سردرد ضربان دار است. اغلب یک طرفه است که ممکن است به دو طرف سر انتشار یافته و با همان طرف باقی بماند. سردردی شدید که در دو طرف پیشانی متمرکز و بیش از ۴ – ۷۲ ساعت طول می کشد. علائم زیر علائمی هستند که ممکن است قبل از شروع سردرد و یا همزمان با سردرد شروع شود. تهوع و استفراغ – سرگیجه ( احساس چرخیدن اطاق ) – خلقی – اختلالات بینایی ( دیدن چراغ قرمز چشمک زن و یا خطوط کج معوج، به طور موقت نقاط کور و یا تاری دید ) – در قسمتهایی از بدن ممکن است احساس بی حسی، ضعف و صدای طنین، حرکت و سر و صدا در گوش که با خم شدن سردرد بدتر می شود و فرد دوست دارد در جای تاریک و آرام چشمانش را بسته و دراز بکشد.

 

مواد غذایی مفید در میگرن:
مصرف انواع سبزی ها بجز مرکبات که در برخی مبتلایان می تواند محرک باشد، باید سه تا پنج وعده میوه در روز مصرف کنند. اسیدهای چرب امگا۳ را در کنترل حمله ها و بهبود میگرن، ثابت کرده است.

 

مواد غذایی مضر در میگرن:
چای، پوست قرمز سیب و گلابی، آب سیب و شراب قرمز و یا ترکیبات گیاهی طعم دهنده دارای ماده به نام تانن ( Tannins )  هستند ماده ای نگهدارنده هستند که در نگهداری میوه های خشک شده ( آلو، انجیر، زردالو )، شراب ( قرمز و سفید ) و بسیاری از غذاهای فراوری شده استفاده می شود که در میگرن موثر است و بسیاری از افزودنیهای مواد غذایی مانند (منوسدیم گلوتامات، عصاره مخمر، مخمر هیدرولیز شده، پروتئین گیاهی هیدرولیز شده، سدیم، عصاره کامبو ( که در غذاهای ژاپنی استفاده می شود) در تشدید  میگرن موثر هستند. تیرامین یا فنیل اتیل آمین دو اسید آمینه هستند که در کاکائو، شکلات، پنیر های ( تخمیر شده، مانده،  کپک زده )، فراوردهای سویا، آجیل، میوه ها و سبزی های کال و فاسد، ماهی شور، خامه ترش، گوشت های مانده و چرب، کنسرو شاه ماهی، خوراک کلم، مخمرها، میوه های خانواده مرکبات و سرکه وجود دارند. و شایعترین عوامل تشدید کننده سردرد میگرنی هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار
حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

کنگره پیشگیری و درمان چاقی

کنگره پیشگیری و درمان چاقی

کنگره فصلی پزشکان عمومی

کنگره فصلی پزشکان عمومی

ما را دنبال کنید

دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر

دریافت مشاوره رایگان