021-22232907
آوریل 19, 2018

آشنایی با کنگر فرنگی

دسته بندی : اخبار پزشکی

گیاه آرتیشو یا کنگر فرنگی گیاهی پایا با ساقه راست، شیاردار به ارتفاع ۲۰ تا ۱۰۰ سانتی متر و برگهایی پهن و بلند است. گل‌های این گیاه به رنگ آبی و بنفش و میوه آن قهوه‌ای درخشان است که در انتهای آن تارهای سفیدی دیده می‌شود و گل اذین آن دارای چندین کلاپرک انتهایی گوشتی است.

ترکیبات کنگر فرنگی:
این گیاه حاوی پروتئین، آهن، فسفر، ، سدیم، کلسیم، ویتامین A، B1، B2، B3، ویتامین C است. آرتیشو گیاهی خوراکی است که سرشار از فیبر، ویتامین و موادمعدنی است. منبع خوبی از اسیدفولیک، بیوتن، منگنز، پتاسیم است.

 

خواص:
كنگر فرنگی در بیماری ‌هایی مانند آنژین، موجب دفع سموم از بدن بیمار از راه ادرار می ‌شود. مصرف آن در درمان بیماری‌ های مختلف مانند مرض قند ناشی از نارسایی اعمال کبد وچاقی، کهیر، آسم، نقرس، سنگ کلیه، تصلب شرائین، رماتیسم، کمی دفع ادرار مفید است.

 

آرتیشو به کاهش وزن کمک می‌کند. سینارین ترکیب شیمیایی است که در برگ‌های آرتیشو وجود دارد و به شکستن مولکول‌های چربی در کبد و بهبود جریان صفرا کمک می‌کند. از عصاره برگ آرتیشو برای درمان سندروم روده تحریک‌پذیر (IBS) استفاده می‌شود.

 

پیشگیری از تشکیل مجدد سنگهای صفراوی از فواید مصرف کنگر فرنگی است. ارتیشو از رسوب چربی در کبد پیشگیری کرده و برای آنهایی که کبد چرب دارند توصیه می شود.

 

کمک به پیشگیری و درمان دیابت نوع غیر وابسته به انسولین از فواید دارویی مصرف کنگر فرنگی است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار
مهار استرس در یک دقیقه

مهار استرس در یک دقیقه

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

پیاده سازی سامانه پرونده الکترونیک سلامت ایران

پیاده سازی سامانه پرونده الکترونیک سلامت ایران

ما را دنبال کنید

دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر

دریافت مشاوره رایگان