021-22232907
ژوئن 19, 2017

درمان سرفه با تغذیه

دسته بندی : اخبار پزشکی

سرفه چیست؟
سرفه خروج سریع هوای بازدمی بر اثر انقباض عضلات تنفسی است. در واقع سرفه نوعی واکنش دفاعی بدن (رفلکس) به مواد محرک تنفسی یا آلودگی هوا یا برای دفع ترشحات در هنگام بیماری است. سرفه به دو نوع تر و خشک تقسیم می‌شود؛ در سرفه تر در آب دهان خلط چرکی دیده می‌شود ولی در سرفه خشک این طور نیست.

علت سرفه چیست؟
سرفه به تمیز نگه داشتن گلو از خلط و دیگر مواد محرک کمک می‌کند. با این حال، سرفه مداوم می‌تواند علامتی از وجود یک شرایط جسمانی خاص در بدن باشد.

درمان سرفه:
مصرف غذاهای ملین مثل حریره، آش کدو و میوه‌های پخته شده را برای تسکین سرفه موثر است. می‌توان حریره بادام را نیز به عنوان نرم‌کننده سینه و کاهش سرفه مصرف کرد. مصرف آش سبزی و سوپ سبزیجات حاوی گشنیز، جعفری و اسفناج مفید است.
سیر یکی از قوی ترین آنتی بیوتیک های طبیعی است که ترکیبات گوگردی آن با ویروس های عامل سرفه مقابله می کند و برای پاکسازی مجاری تنفسی عالی است.

شیر و عسل داروی آنتی بیوتیک طبیعی است که با سرفه و دیگر علائم مرتبط با بیماری های ریوی مقابله می کند.
عسل در کمک به تسکین سرفه موثر است. همچنین آویشن باعث باز شدن مجاری تنفسی و هوایی شده و خواص ضد انقباضی و ضد میکروبی دارد. استفاده از چهارگل (گل پنیرک، گل بنفشه، گل ختمی، گل نیلوفر یا گل نسترن) و چهارتخمه (قدومه، اسفرزه، بارهنگ، سه‌پستان و تخم مرو) در درمان سرفه رایج است. گل ختمی نیز اثرات ضدالتهابی و ضدسرفه قوی دارد. تركیب زنجبیل، پیازچه و عسل و سپس جوشاندن آن برای حدود ۱۰ دقیقه و نوشیدن آن برای چند بار به عنوان یک معجزه‌گر برای كاهش یا درمان سرفه‌های شدید یا مزمن نام برده شده است.

درمان سرفه های خشک:
سرفه های خشک یکی از مشکلات رایج بعد از ابتلا به سرما خوردگی هستند که با هر بار سرفه به دلیل خشکی گلو و سینه سوزش شدیدی در این نواحی ایجاد می کند. دارچین را به صورت حلقه های نازک برش دهید و داخل یک لیوان آب جوش ریخته و آن را بجوشانید تا سرفه های خشک و پیوسته را تسکین و درمان کند. لیموی تازه را در یک لیوان آب جوش بچکانید و یک قاشق غذا خوری عسل به آن بیافزایید و بعد میل کنید تا سرما خوردگی و سرفه های خشک را تسکین بخشد.

دمنوش زردچوبه:
یک فنجان آب جوش را با یک قاشق چای خوری و یک قاشق چای خوری فلفل و یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و ۲ الی ۳ دقیقه آن را بجوشانید و بعد مصرف کنید.

دمنوش سیر و پونه:
سه حبه سیر را در یک لیوان آب جوش ریخته و کمی پودر پونه به ان بیافزایید. یک قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید و میل کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار
نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

کنگره پیشگیری و درمان چاقی

کنگره پیشگیری و درمان چاقی

پیاده سازی سامانه پرونده الکترونیک سلامت ایران

پیاده سازی سامانه پرونده الکترونیک سلامت ایران

ما را دنبال کنید

دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر

دریافت مشاوره رایگان