021-22232907
آوریل 22, 2018

ذرت و خاصیت کاهش دهندگی کلسترول

دسته بندی : اخبار پزشکی

ذرت یا بلال گياهي است يكساله و يك پايه داراي ساقه اي راست كه ارتفاع آن تا چهارمتر مي رسد. ذرت گياه بومي آمريكاي مركزي و مكزيك است و از آنجا به نقاط ديگر دنيا راه يافته است. برگهاي ذرت متناوب و دراز مي باشد. گلهاي نر ذرت بصورت خوشه اي بوده كه مركب از سنبل هاي قرمز روشن مي باشد. گلهاي ماده آن از ۲تا ۴ گل تشكيل شده در كنار برگ هاي ذرت قرار دارد. غشايي كه روي بلال را مي پوشاند سبز رنگ و مانند برگ مي باشد. دانه هاي كروي شكل ذرت در اطراف محور مركزي بلال قرار گرفته اند. اين دانه ها به رنگ زرد يا قهوه اي مي باشند.

 

تركيبات شيميايي:
رنگ زرد ذرت مربوط به موادي به نام زئين Zeine و زيازانتين Zeaxanthine مي باشد . ذرت Corn یا بلال منبع خوبی برای تامین ویتامینهای مهم و ضروری بدن نظیر ویتامین ب۱، ویتامین ب۵، ویتامین ث، ویتامین آ و عناصر معدنی ضروری فسفر، منگنز و منیزیم است.

 

خواص:
ذرت داراي ارزش غذايي فراواني است. روغن ذرت كلسترول خون را پائين می آورد. ذرت غذاي خوبي براي پيشگيري سرطان است. مواد آنتی اکسیدان موجود در ذرت یا بلال نیز به عنوان عوامل ضد سرطان عمل کرده، در مبارزه با تومورهایی که منجر به سرطان سینه و کبد می شوند موثر است. همچنین مصرف میزان کافی از فیبر گیاهی به بهبود عملکرد روده ها کمک و مانع از ابتلا به یبوست و هموروئید می شود.

 

ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها علاوه براینکه جلوی بیماری‌ها را می‌گیرند، می‌توانند در شادابی پوست، مو و ناخن نیز موثر باشند. همچنین کلسیم و فسفر موجود در آن تاثیر چشمگیری بر استخوان‌سازی می‌گذارد؛ بنابراین مصرف آن برای کودکان درحال رشد و نوجوانان بسیار مفید است. برخی از املاح موجود در ذرت مانند منیزیم می‌توانند گرفتگی‌های عضلانی را بهبود ببخشند. ذرت به فعالیت‌های فیزیولوژیکی در بدن کمک می‌کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار
نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

هشتمین کنگره مکمل های غذایی و رژیمی

هشتمین کنگره مکمل های غذایی و رژیمی

کنگره فصلی پزشکان عمومی

کنگره فصلی پزشکان عمومی

ما را دنبال کنید

دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر

دریافت مشاوره رایگان