021-22232907
ژانویه 19, 2016

با این مواد غذایی موهایی زیبا در زمستان داشته باشید

دسته بندی : اخبار پزشکی

مواد غذایی متعدد همچون تخم مرغ، فلفل دلمه ای قرمز، عدس و جگر و غیره خدمت زیادی به سلامت موها در سرمای زمستان می کند. در ادامه شما را با لیستی از مواد غذایی تقویت‌کننده عمقی موها بیشتر آشنا می کنیم. با مصرف این مواد غذایی می توانید مطمئن باشید که در فصل سرما نیز موهایتان درخشندگی و سلامت خود را حفظ خواهند کرد.

سرویس سلامت شفاف، مواد غذایی متعددی مانند تخم مرغ، فلفل دلمه ای قرمز، عدس و جگر و غیره خدمت زیادی به سلامت موها در سرمای زمستان می کند. در ادامه شما را با لیستی از مواد غذایی تقویت‌کننده عمقی موها بیشتر آشنا می کنیم. با مصرف این مواد غذایی می توانید مطمئن باشید که در فصل سرما نیز موهایتان درخشندگی و سلامت خود را حفظ خواهند کرد.
 
تخم مرغ برای مقابله با ریزش مو
 
اینکه موها مانند برگ خزان بریزند بسیار غم انگیز است. اما با شروع فصل پاییز و زمستان ریزش موها به طور طبیعی افزایش پیدا می کند. تخم مرغ سرشار از ویتامین های خانواده B است که در صورت ریزش مو تجویز می شوند. تخم مرغ همچنین حاوی میزان زیادی آهن است که موهای ضعیف شده به واسطه استرس و مشکلات هورمونی را تقویت می کند. بنابراین می توان گفت که این ماده ی غذایی دوست موها است. 
 
چگونه؟
 
ویتامین B به واسطه یکی از ترکیباتش به نام بیوتین در ساخت موها و تنظیم هورمون ها نقش فعالی دارد. علاوه بر این آهن وظیفه ی حمل گلبول های قرمز و اکسیژن رسانی به ریشه موها را بر عهده دارد. یادتان باشد که آهن موجود در مواد غذایی تأثیر بیشتری از مکمل ها دارد و مشکلات گوارشی نیز ایجاد نمی‌کند. بنابراین بهتر است به مواد غذایی حاوی این ماده معدنی بیشتر اعتماد کنید.

مقابله با نازک و شکننده شدن موها
 
فلفل دلمه ای قرمز مانند تمام سبزیجات و میوه های رنگی برای سلامت موها مفید است. چون حاوی میزان زیادی ویتامین C و ویتامین های گروه B است که با شکنندگی و نازک شدن موها و همچنین ریزش آن ها مقابله می کند. معمولا افراد سیگاری، افرادی که تحت استرس شدید و آلودگی شهرهای بزرگ قرار دارند و همچنین افرادی که به تغذیه شان اهمیت نمی دهند از نازک شدن و شکنندگی موهایشان شکایت می کنند. در این صورت بهتر است فلفل دلمه ای قرمز بیشتری مصرف کنید تا اثرات آن را روی موهایتان شاهد باشید.
 
چگونه؟
 
ویتامین C باعث افزایش جذب آهن در سلول ها می شود. علاوه بر این ویتامین B نیز حامل آنتی اکسیدان های سم زدا از سلول ها است. بنابراین این ماده غذایی خدمت بزرگی به سلامت موها می‌کند. یادتان باشد هر چه مواد غذایی رنگی تر باشند به این معنی است که میزان بتاکاروتن آن بیشتر است. بتاکاروتن آنتی اکسیدانی است که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود و برای احیا و رشد سلولی لازم و ضروری است.

عدس برای موهای خسته
 
عدس سرشار از پروتئین و آهن است. این ماده غذایی با شکنندگی و خستگی ناشی از مصرف سیگار، مشکلات هورمونی و استرس و آلودگی هوا به خصوص در بین خانم ها و ساکنین شهرهای بزرگ مقابله می‌کند.
 
چگونه؟
 
عدس به واسطه آهنی که دارد مکانیسم رشد سلولی موها را کنترل می کند. از طرف دیگر پروتئین های موجود در این ماده غذایی برای سنتز کراتین یا همان مولکول‌های اصلی ساخت موها لازم و ضروری است.
 
ماهی برای رشد و تقویت موها
 
ماهی و به خصوص ماهی های چربی مانند ماهی آزاد، تن، ساردین و ماهی خال مخالی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ و آهن هستند. امگا ۳ ها جزو ترکیباتی هستند که باعث رشد و افزایش استحکام موها می شوند.
 
چگونه؟
 
ترکیبات مغذی موجود در ماهی جریان خون در مویرگ هایی که در خارجی ترین قسمت پوست سر قرار دارند را فعال می کنند. مواد معدنی مانند آهن نیز به نوبه خود در کنترل و تنظیم سیکل رشد موها تأثیر دارند.
 
روغن ها، مغزها و دانه ها
 
روغن کلزا، تخم کتان، گردو و فندق و غیره سرشار از امگا ۶ هستند. این ترکیبات نیز باعث تقویت موها و تحریک رشد آن ها می شود.
 
چگونه؟
 
امگا ۶ ها باعث بهبود جریان خون و تغذیه پوست سر می شوند.
 
سویا برای مقابله با ریزش موها
 
سویا حاوی پروتئین است و برای سنتز کراتین لازم و ضروری است. ایزوفلاون ها نیز در پیشگیری از ریزش مو نقش مؤثری دارند.
 
چگونه؟
 
پروتئین ها و ایزوفلاون های موجود در این ماده غذایی عملکردی نزدیک به فعالیت هورمون استروژن دارند. باید بدانید که استروژن از ریزش موها جلوگیری می کند. درنتیجه مصرف سویا نیز می تواند شما را از ریزش مو دور کند.
 
بهبود وضعیت موها بعد از زایمان
 
برخی افراد از مصرف جگر فراری هستند اما با این حال این ماده غذایی سرشار از آهن است. خانم های باردار از مصرف جگر در دوره بارداری منع می شوند. متأسفانه ممکن است که بعد از زایمان و یا در بارداری های کم فاصله خانم ها دچار کمبود ویتامین و آهن و افت هورمونی شوند. در این صورت جگر یک ماده غذایی مناسب برای مقابله با این مشکلات و برطرف کننده ی شکنندگی موها است.
 
چگونه؟
 
جگر سرشار از آهن است و به رشد موها و خون رسانی به پیاز مو کمک زیادی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار
کنگره فصلی پزشکان عمومی

کنگره فصلی پزشکان عمومی

امکان ارسال آنلاین نسخ بیمه

امکان ارسال آنلاین نسخ بیمه

نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

ما را دنبال کنید

دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر

دریافت مشاوره رایگان