021-22232907
ژوئن 17, 2017

آشنایی با خواص ماهی سالمون

دسته بندی : اخبار پزشکی

ماهی سالمون (Salmon) یکی از اعضای خانواده آزادماهیان و یکی از پرچرب ترین انواع ماهی هاست. قزل آلا و ماهی سالمون و سفیدماهی، سه عضو از اعضای خانواده آزادماهیان هستند.

سالمون از نوع غیراشباع و حاوی اسیدهای چرب امگاـ۳ است. پروتئین آن با کیفیت و حاوی اسیدهای آمینه ضروری است. ریز مغذی‌هایی چون ید، کلسیم، فسفر، سلنیوم، آهن، سدیم، پتاسیم و ویتامین‌های B۱۲، A  و D  در گوشت آن به وفور یافت می‌شود.

گوشت سالمون به دلیل وجود برخی رنگدانه‌های کارتنوییدی به رنگ صورتی گرایش یافته است. این رنگدانه‌ها، آنتی‌اکسیدان‌های قوی و فعالی هستند که با ورود به بدن موجب رشد و سلامت سلول و بافت‌های بدن شده و با جذب رادیکال‌های آزاد مضر که بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی در بدن ایجاد می‌شوند از تخریب و تکثیر بیش از حد سلول و ایجاد تومورهای سرطانی جلوگیری می‌کند.

سلنیوم موجود در این ماهی با تقویت سیستم ایمنی بدن، خطر عفونت‌ها را کاهش می دهد. ماهی سالمون به دلیل داشتن امگاـ۳ قابل جذب، خاصیت ضدالتهابی داشته و اثر مطلوبی در کاهش دردهای مفصلی و روماتیسمی دارد. این اسید چرب ضروری با گشاد کردن عروق خونی و ایجاد تعادل در میزان فشار و چربی خون خطر بروزحمله قلبی را کاهش داده و شانس زنده ماندن بعد از سکته قلبی را افزایش می‌دهد.

این ماهی یکی از بهترین منابع غیرلبنی ویتامین D است. میزان ویتامین D آن از دیگر ماهی‌ها بالاتر و به جذب کلسیم و رسوب مواد معدنی به داخل سیستم اسکلتی کمک می‌کند. ماهی سالمون کلسترول خوبی دارد و همچنین سطح کلسترول بد خون را نیز کاهش می دهد باعث. تقویت کننده ذهن – افزایش دقت در کودکان میشود. همچنین سلنیوم موجود در گوشت ماهی سالمون باعث افزایش قوای جنسی نیز می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار
پیاده سازی سامانه پرونده الکترونیک سلامت ایران

پیاده سازی سامانه پرونده الکترونیک سلامت ایران

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

ما را دنبال کنید

دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر

دریافت مشاوره رایگان