021-22232907
ژوئن 25, 2017

تغذیه درمانی در کولیت

دسته بندی : اخبار پزشکی

کولیت اولسراتیو یا التهاب که در نهایت باعث ایجاد زخم در ناحیه روده بزرگ می شود ، به عنوان یک بیماری مزمن شناخته می شود که باعث التهاب شدید  و زخم مخاط روده بزرگ می شود. در بیشتر موارد سن شروع بیماری ۴۰- ۱۵ سال است؛ اما به صورت کلی کلیه گروه های سنی از کودکان تا سالمندان امکان ابتلا به این بیماری را دارند.

علایم کولیت اولسراتیو:

درد در سمت چپ شكم، اسهال خونی همراه با مخاط به هنگام حمله حاد عبارتند از:افزیش اسهال خونی (تا ۲۰-۱۰ بار اجابت مزاج در روز)، دل پیچه و درد شدید در اطراف راست روده
عرق ریزش، تهوع، بی اشتهایی و كاهش وزن، كم آب شدن بدن، نفخ شكم، تب و …
درمان تغذیه ای:
درمان تغذیه ای باعث ترمیم و پیشگیری از کمبودهای تغذیه مفید و موثر است. برخی از حبوبات که نفاخ هستند باید جلوگیری از تولید گاز ۲۴ ساعت قبل از مصرف حبوبات، حتما آن ها را خیس کنند و یا پوست آن ها را جدا کنند. مصرف آب هویج و آب نارگیل برای بهبود مخاط روده بزرگ توصیه می شود.
در این بیماری یک رژیم غذایی باید متعادل و شامل مقدار زیادی پروتئین، کربوهیدرات های پیچیده، غلات کامل و چربی های خوب باشد شامل  گوشت، ماهی، مرغ، فراورده های لبنی، نان، غلات، حبوبات، میوه، سبزیجات و روغن ها باشد. تجویز مکمل هایی مانند روی، مس، کروم، سلنیوم به طور معمول برای اجتناب از کمبودهای تغذیه ای ضروری است. افزایش دریافت فیبر در رژیم غذایی مانع از یبوست و باعث حرکت راحت توده باقیمانده غذا در روده بزرگ می شود و فشار تخلیه این مواد باقیمانده را زیاد می کند. الکل، كافئين، نوشابه های گازدار، محصولات لبنی، لوبیا، نخود فرنگی و حبوبات، میوه های خشک، انواع توت ها، غذاهای حاوی گوگرد و یا سولفات، غذاهای پر فیبر، فلفل، گوشت، مغزها، ذرت بو داده، غذاهای چرب و سس دار مانندکره، مارگارین ، خامه و … ممکن است مشکلات دستگاه گوارش را بدتر کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار
حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

مهار استرس در یک دقیقه

مهار استرس در یک دقیقه

ما را دنبال کنید

دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر

دریافت مشاوره رایگان