021-22232907
فوریه 15, 2018

شاهدانه و خواص جالب آن

دسته بندی : اخبار پزشکی

شاهدانه گیاهی علفی، دو پایه، یک ساله و با ارتفاع ۱ تا ۳ متر با گونههای متعدد، بوی قوی و نسبتا مطبوع است.

ارزش غذایی شاهدانه:
دانه شاهدانه سرشار از اسید آمینههای ضروری، اسیدهای چرب کلسیم، فسفر، ویتامین آ و مقادیر خوبی از آهن و نیاسین است. مواد معطر، فلاونئیدها و اسید چرب امگا ۶ از دیگر مواد موثر موجود در شاهدانه است. همچنین دانههای شاهدانه غنی از چربیهای سالم، پروتئین و مواد معدنی مختلف هستند. حدودا حاوی ۳۰% چربی میباشد و اسیدهای چرب ضروری مثل امگا ۶ و امگا ۳ به مقدار فراوان در این گیاه وجود دارند.

 

خواص شاهدانه:

شاهانه و دستگاه گوارش:
به درمان یبوست، تهوع و استفراغ شدید و غیر قابل کنترل به ویژه بیماران تحت شیمی درمانی کمک می کند. به طور کلی دانههای کامل شاهـدانه حاوی فیبر محلول و نامحلول می باشند که باعث سلامت دستگاه گوارش می شود.

 

شاهدانه و سرطان:
ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه شاهدانه می تواند مانع گسترش سلولهای سرطانی به ویژه سرطان سینه در بدن شود.

 

شاهدانه و پوست:
شاهدانه دارای اسید چرب میباشد. در اثر کمبود اسید چرب در بدن مشکلات پوستی به وجود میاید. ترک خوردن پاشنه ی پا، به وجود آمدن لکه های سفت بر روی پوست و همینطور اگزاما ها شامل این مشکلات میشوند.

 

شاهدانه برای قند خون:
جذب پروتئین های مفید شاهدانه سبب کاهش میزان قند خون شما میشود. این پروتئین ها با آزاد کردن هورمون گلوکاگون تاثیر زیادی بر کنترل قند خون دارد.

 

 شاهدانه و قلب:
مصرف شاهدانه و همچنین روغن شاهدانه سبب متعادل شدن امگا ۳ و امگا ۶ بدن میشود. بیشتر روغن های موجود امگا ۶ بیشتری دارند و به همین دلیل مصرف ان ها موجب افزایش اسید های چرب در بدن میشود و اختلالات قلبی و عروقی را به وجود میاورند.تعادل موجود در شاهدانه و روغن آن باعث سلامت قلب و عروق میشود.

 

شاهدانه و بارداری:
در دوران بارداری از شاهدانه برای جلوگیری از استفراغ شدید استفاده میکنند همچنین این گیاه در بهبود درد های پس از زایمان مؤثر است و آن ها را التیام میبخشد اما زیاده روی در مصرف آن در دوران بارداری خطرناک است.

 

مضرات شاهدانه:
مصرف بیش از حد این گیاه سبب تاری دید،درد معده و سر درد میشود. افراد دارای بیماری های قلبی باید این گیاه را تحت نظر پزشک مصرف کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار
کنگره پیشگیری و درمان چاقی

کنگره پیشگیری و درمان چاقی

کنگره فصلی پزشکان عمومی

کنگره فصلی پزشکان عمومی

هشتمین کنگره مکمل های غذایی و رژیمی

هشتمین کنگره مکمل های غذایی و رژیمی

ما را دنبال کنید

دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر

دریافت مشاوره رایگان