021-22232907
فوریه 15, 2018

شاهدانه و خواص جالب آن

دسته بندی : اخبار پزشکی

شاهدانه گیاهی علفی، دو پایه، یک ساله و با ارتفاع ۱ تا ۳ متر با گونههای متعدد، بوی قوی و نسبتا مطبوع است.

ارزش غذایی شاهدانه:
دانه شاهدانه سرشار از اسید آمینههای ضروری، اسیدهای چرب کلسیم، فسفر، ویتامین آ و مقادیر خوبی از آهن و نیاسین است. مواد معطر، فلاونئیدها و اسید چرب امگا ۶ از دیگر مواد موثر موجود در شاهدانه است. همچنین دانههای شاهدانه غنی از چربیهای سالم، پروتئین و مواد معدنی مختلف هستند. حدودا حاوی ۳۰% چربی میباشد و اسیدهای چرب ضروری مثل امگا ۶ و امگا ۳ به مقدار فراوان در این گیاه وجود دارند.

 

خواص شاهدانه:

شاهانه و دستگاه گوارش:
به درمان یبوست، تهوع و استفراغ شدید و غیر قابل کنترل به ویژه بیماران تحت شیمی درمانی کمک می کند. به طور کلی دانههای کامل شاهـدانه حاوی فیبر محلول و نامحلول می باشند که باعث سلامت دستگاه گوارش می شود.

 

شاهدانه و سرطان:
ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه شاهدانه می تواند مانع گسترش سلولهای سرطانی به ویژه سرطان سینه در بدن شود.

 

شاهدانه و پوست:
شاهدانه دارای اسید چرب میباشد. در اثر کمبود اسید چرب در بدن مشکلات پوستی به وجود میاید. ترک خوردن پاشنه ی پا، به وجود آمدن لکه های سفت بر روی پوست و همینطور اگزاما ها شامل این مشکلات میشوند.

 

شاهدانه برای قند خون:
جذب پروتئین های مفید شاهدانه سبب کاهش میزان قند خون شما میشود. این پروتئین ها با آزاد کردن هورمون گلوکاگون تاثیر زیادی بر کنترل قند خون دارد.

 

 شاهدانه و قلب:
مصرف شاهدانه و همچنین روغن شاهدانه سبب متعادل شدن امگا ۳ و امگا ۶ بدن میشود. بیشتر روغن های موجود امگا ۶ بیشتری دارند و به همین دلیل مصرف ان ها موجب افزایش اسید های چرب در بدن میشود و اختلالات قلبی و عروقی را به وجود میاورند.تعادل موجود در شاهدانه و روغن آن باعث سلامت قلب و عروق میشود.

 

شاهدانه و بارداری:
در دوران بارداری از شاهدانه برای جلوگیری از استفراغ شدید استفاده میکنند همچنین این گیاه در بهبود درد های پس از زایمان مؤثر است و آن ها را التیام میبخشد اما زیاده روی در مصرف آن در دوران بارداری خطرناک است.

 

مضرات شاهدانه:
مصرف بیش از حد این گیاه سبب تاری دید،درد معده و سر درد میشود. افراد دارای بیماری های قلبی باید این گیاه را تحت نظر پزشک مصرف کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار
نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

هشتمین کنگره مکمل های غذایی و رژیمی

هشتمین کنگره مکمل های غذایی و رژیمی

ما را دنبال کنید

دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر

دریافت مشاوره رایگان