021-22232907
می 27, 2017

خانم هایی که قلیان یا سیگار میکشند بخوانند

دسته بندی : اخبار پزشکی

به گزارش بهداشت نیوز، الهام السادات هاشمیان نایینی با بیان اینکه قرارگرفتن در معرض دود سیگار و قلیان یا منواکسیدکربن خطر ناباروری را به طور چشمگیری افزایش می دهد، گفت: زنانی که سیگار می‌کشند، زودتر به سن یائسگی نزدیک می‌شوند و این امر موجب کاهش باروری در آنها می‌شود. احتمال سقط در اینگونه زنان نیز بیشتر از افراد غیرسیگاری است و کودکان آنها نیز پس از تولد در معرض امراض گوناگون قرار می‌گیرند و نیز دارای وزن کمتری در زمان تولد هستند.

این جراح و متخصص زنان گفت: افراط در مصرف کافئین نقش بسیار مهمی در ناباروری زنان به عهده دارد به طوری که مصرف بیش از ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز ممکن است زنان را نابارور کند.

وی افزود: این در صورتی است که هر فنجان قهوه تا ۱۰۰ میلی‌گرم کافئین دارد و زنانی که می‌‌خواهند از آن استفاده کنند، باید این موضوع را به‌یاد داشته باشند. همچنین زنانی که می‌خواهند با روش IVF بارور شوند نیز کافئین خوراکی روزانه خود را باید به طور کامل محدود کنند تا ازاین طریق عمل IVF به خوبی صورت پذیرد.

هاشمیان نایینی یادآور شد: چای، شکلات و نوشابه‌های گازدار همگی نیز دارای کافئین زیادی هستند که این امر نیز خود در ناباروری تأثیر می‌گذارد.

این جراح و متخصص زنان با اشاره به تحقیقات انجام شده در جهان گفت: برای یک زندگی سالم و یک بارداری مناسب باید یک برنامه رژیم غذایی شامل سبزی‌ها، غلات، گوشت سفید، روغن‌های اشباع نشده مانند روغن های امگا ۳، ۶ و ۹ و زیتون و کنجد، گوشت آبزیان و آجیل‌های بدون نمک را رعایت کرد تا بتوان فرزند سالمی را به دنیا آورد.

وی با تاکید بر اینکه ورزش نیز در این میان نقش بسزایی را دارد، گفت: افراد چاق و دارای چربی بسیار زودتر از دیگران به ناباروری مبتلا و سلول های چربی آنها نیز مانند مواد دیگری تولید هورمون هایی می کند که باعث جلوگیری از بارداری می‌شود.

هاشمیان نایینی خاطرنشان کرد: اضافه وزن روند تخمک گذاری در زنان را دچار اختلال می‌کند و قدرت باروری آنها را کاهش می دهد. در واقع سلول های چربی، هورمون استروژن اضافه از خود تولید میکنند که این موضوع هرگاه به بیش از حد خود برسد، این عمل را موجب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه افراد با وزن کمتر از معمول نیز دچار ناباروری می‌شوند، گفت: ورزش و زندگی در هوای سالم به باروری زنان کمک می کند و آنها را قادر به زندگی و تولید مثل خوبی می کند.

وی افزود: بیماری‌های روانی و افسردگی در اینگونه زنان باعث ناباروری می شود و یا شانس موفقیت در درمان های ناباروری IVF را کمتر می کند و فشارهای محیطی و مکانی در این زنان در هورمون های آنها تأثیرگذار است و روند باروری را دچار اختلال می‌کند.

هاشمیان نایینی خاطرنشان کرد: کاهش اضطراب و مشکلات روحی و روانی کمک خوبی به بارداری سالم می کند و باعث شادابی در مادر و کودک می شود پس باید پیش از بارداری، محیطی سالم به وجود آورد تا در آینده این کار دچار اختلال نشود.

گفتنی است؛ متد الگوریتمی برای نخستین بار در کشور توسط دکتر الهام السادات هاشمیان نایینی جهت تدوین کتب تخصصی علوم پزشکی استفاده شده است. در اردیبهشت ماه سال جاری، جلد سوم چکیده الگوریتمی کتاب مامایی ویلیامز توسط وی ترجمه و تدوین شده است. این اثر، به وسیله انتشارات تیمورزاده نوین در ۳۰۰ صفحه چاپ و روانه بازار نشر شده است. پیش از این نیز  کتب پزشکی ویلیامز، نواک و اسپیروف و همچنین جلد اول و دوم  کتاب مامایی ویلیامز توسط وی ترجمه و تدوین شده است و قابل توجه است که مطالعه با شیوه ی الگوریتمی در کوتاهترین زمان بیشترین بهره را برای خواننده ممکن می‌کند.

 

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار
کنگره پیشگیری و درمان چاقی

کنگره پیشگیری و درمان چاقی

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

حضور جناب آقای دکتر صفی خانی در نمایشگاه الکامپ

نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

نکات مهم رژیمی برای زندگی سالم

ما را دنبال کنید

دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر

دریافت مشاوره رایگان